Tiskové bludy o naháčích

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku
 

Aktualizováno: 29.08.2008

Nahaci, L. Brychtová, DONA , 1999Také máte doma "psí knihovnu"? Já ano. A velkou. A také jste si všimli, kolik nesmyslů bylo o naháčích publikováno? Drahnou dobu nosím v hlavě nápad na sepsání největších bludů a protimluv o čínských chocholatých psech, které jsem objevila v novinách, časopisech a knížkách. K akci mě konečně dohnal až deník MF Dnes se svým speciálem "Pes v bytě", který vyšel 29.8.2007. Děkuji mockrát! Pusťme se do toho. Postupně se proberu knihovnou a doplním sem největší "perly", které najdu. Máte se na co těšit, určitě se sem vracejte a bavte se jako já. Sami uvidíte, jak rozporuplné informace tisk přináší... a když si nebudete jistí, kde hledat pravdu, nahlédněte do knihy Naháči. Tam jsem vše potřebné uváděla na pravou míru už před lety...

Pro citace používám stránky http://www.citace.com/index.php a vřele je doporučuji i vší pozornosti. Dočtete se na nich, jak správně citovat i použité informace z našich stránek na vašich webech.


GRYGERA, Filip. Jak bydlet se psem : Je libo líného psa?. MF Dnes : Dnes bydlení. 29.8.2007, XVIII 2007, speciál 201, s. C1.
"Nejméně aktivní skupinou jsou takzvaní gaučoví psíci, kterým nevadí válet se celé dny v bytě a delší pobyt venku jim moc nesvědčí. Tedy například pekingský palácový psík, jorkšír, pražský krysařík nebo čínský naháč."
* Přímý odkaz na celý text na stránkách iDnes v rubrice Bydlení

* Sypu si popel na hlavu za to, že už šestnáct let propagují čínské naháče jako aktivní pejsky, se kterými lze dělat řadu psích sportů (agility, coursing atd.) a kteří pohyb nesmírně milují. Jistě mi potvrdíte, že číňánek dokáže hodiny lítat venku, zvládne dlouhé tůry i rozumně dávkované běhání u kola. Dostatek pohybu potřebuje pro všestranný rozvoj své tělesné kondice a pro dobré zdraví. Ostatně máme za sebou i 20 kilometrový pěší výlet do Slovenského ráje, včetně lezení žebříků a přepravy psíka v batohu tam, kde se jinak jít nedalo... Takže si prosím tenhle úžasný blud opravte: čínským naháčům pohyb nesmírně svědčí, milují ho a ke svému životu ho potřebují!!!! 

KRÄMER, Eva-Maria. Průvodce plemeny psů. 1. vyd. Petr Neugebauer, Odborné posouzení: Mgr. Radúz Kublín. Ostrava : Blesk, 1996. ISBN ISBN 80-90018. Čínský naháč, Peruánský naháč, s. 60.
"V teplém klimatu Asie, Afriky a Jižní Ameriky se mohou tyto bezrsté mutace normálně osrstěných psů držet při životě.  Již staletí slouží za dárce tepla, medicíny a potravy. Námořníky přivezené exempláře byly v novověku napřed chovány v USA. Tito, až na více méně osrstěné tlapy, chomáče chlupů na ocasu a chocholky na hlavě, exoti bez srsti vykazují stabilně vyšší tělesnu teplotu; počet zubů je neúplný. U všech "naháčů" existuje osrstěná, plnochrupá varianta (Powder puff), protože výlučný chov zvířat bez srsti vede k odumření štěňat v těle matky. Naháči potřebují malou péči, jsou odolní proti napadení hmyzem a jsou obzvláště ceněni člověkem, pokud trpí alergií na zvířecí chlupy. Je nutno je chránit stejně jak před chladem, tak i silným slunečním zářením. Jinak jsou to živí, jemní, vůči cizím odmítaví psi, vyžadující lásku. Powder Puffs jsou necitliví a musí být pravidelně česáni."

* Co slovo, to perla a myslím, že není třeba to moc komentovat. Překladatele dodatečně lituji a odborné posouzení se téhle kapitole zřejmě vyhnulo... snad jen dodejme, že varianta a varieta jsou dva poněkud rozdílné pojmy, a čínští naháči mají v každém případě dvě variety !

K5_PalmerovaPsiplemena.jpg PALMEROVÁ, Joana. Praktická encyklopedie Psí plemena : Kompletní informace od afgánského chrta až po zlatého retrívra. Josef Vyskočil. Praha : Svojtka Co, 2005. ISBN 80-7352-166-0. Společenská plemena, Čínský chocholatý pes, s. 218-219.
" Téměř bezsrstý čínský chocholatý pes patrně pochází z Číny a před mnoha staletími byl převezen do Jižní Ameriky na čínských obchodních lodích. Nicméně bezsrstí psi existovali v mnoha zemích světa včetně Afriky a Turecka a někteří odborníci se domnívají, že čínský chocholatý pes je výsledkem křížení mexického naháče (Xoloitzcuintli) s čivavou.Je zřejmé, že křížení čínského chocholatého psa s čivavou může vytvořit zcela bezsrstého jedince. Čínský chocholatý pes nemá srst, kromě splývavého chocholu neboli hřívy na hlavě, nohou a na konci ocasu. Nicméně téměř v každém vrhu se objevují chlupatá štěňata, jež vyrostou v bohatě osrstěné dospělé jedince, kteří připomínají malé pastevecké psy. Říká se jim Powder Puff (osrstění) a získali právo účastnit se výstav po boku svých bezsrstých sourozenců. Tento přítulný pes je vynikajícím mazlíčkem pro ty, kteří ocení jeho milující povahu a nenechají se odradit jeho bujností. Je často hyperaktivní, bez oddechu si hraje a vyskakuje v kruzích v očekávání i toho nejmenšího kousku potravy. Čínský chocholatý pes miluje potravu, po jejímž požití se jeho tělesná teplota zvýší a v zimě jí zkonzumuje větší množství. Jeho tlapky vás objímají milujícím, téměř lidským způsobem. V ideálním případě by se měl koupat jednou za tři týdny a masírovat krémem. Na výstavu se odstraňují vousy a odumřelé chlupy. Toto plemeno je schopno se přizpůsobit teplému i chladnému počasí, ale nikdy se nesmí chovat ve venkovním kotci a musí se chránit před přímými slunečními paprsky.
Popiska fotky PP: "Osrstěný čínský chocholatý pes dostal své jméno Powder Puff (labutěnka) podle hedvábné dvojité srsti, která táhne jeho uši dolů"
Popiska fotky PP: "Ocas štíhlý, zužující se, je nasazený vysoko a při pohybu nesený dopředu přes hřbet". 

* Víceméně vlídný text je fascinující zejména zmínkou o křížení mexického naháče s čivavou a přirovnáním labutěnek k malým pasteveckým psům. V kontrastu k článku MF Dnes je zde číňánek bujný a hyperaktivní... A pak si vyberte :))

.... budeme pokračovat....

© 2007 Ing. Libuše Brychtová